ITT Cannon, LLC KPSE06B14-12P
KPSE06B14-12P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06B14-12P
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN
Datasheet Download
KPSE06B14-12P.pdf
Availability of KPSE06B14-12P
QUANTITY
KPSE06B14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06B14-12P
Internal Part NumberEIS-KPSE06B14-12P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06B14-12P
Related LinksKPSE06, KPSE06B14-12P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06B14-12P Details Description
Related parts for KPSE06B14-12P
DIODE SWITCH 80V 25MA SC-74A datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
TVS DIODE 459VWM 740VC DO204AC datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 576 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf