ITT Cannon, LLC KPSE06E14-12PXDZ
KPSE06E14-12PXDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-12PXDZ
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN
Datasheet Download
KPSE06E14-12PXDZ.pdf
Availability of KPSE06E14-12PXDZ
QUANTITY
KPSE06E14-12PXDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-12PXDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-12PXDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-12PXDZ
Related LinksKPSE06E1, KPSE06E14-12PXDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-12PXDZ Details Description
Related parts for KPSE06E14-12PXDZ
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 152.4MMX55M datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 8"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
16+16 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf