ITT Cannon, LLC KPSE06E14-12SDZ
KPSE06E14-12SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-12SDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE06E14-12SDZ.pdf
Availability of KPSE06E14-12SDZ
QUANTITY
KPSE06E14-12SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-12SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-12SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-12SDZ
Related LinksKPSE06E, KPSE06E14-12SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-12SDZ Details Description
Related parts for KPSE06E14-12SDZ
RES 5.23K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.5V 6SON datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 18 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC ENERGY MGMT 5A 1V SD 28WQFN datasheet.pdf
CONN HDR 19POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W .1% AXIAL datasheet.pdf