ITT Cannon, LLC KPSE06E14-15SDZ
KPSE06E14-15SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-15SDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06E14-15SDZ.pdf
Availability of KPSE06E14-15SDZ
QUANTITY
KPSE06E14-15SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-15SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-15SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-15SDZ
Related LinksKPSE06E, KPSE06E14-15SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-15SDZ Details Description
Related parts for KPSE06E14-15SDZ
FIXED IND 68UH 520MA 355 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 10NS 28PLCC datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V NP0 1206 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 9C BRAID 600V datasheet.pdf