ITT Cannon, LLC KPSE06E14-15SDZ
KPSE06E14-15SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-15SDZ
Brief Description
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06E14-15SDZ.pdf
Availability of KPSE06E14-15SDZ
QUANTITY
KPSE06E14-15SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-15SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-15SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-15SDZ
Related LinksKPSE06E, KPSE06E14-15SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-15SDZ Details Description
Related parts for KPSE06E14-15SDZ
CONN RING 14-16 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
IC MPU/WATCHDG 23-47MS SOT23-6 datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K 100TAPS 8-SOIC datasheet.pdf
RES MO 2W 360 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
WIRE SPRING CRIMP CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS DUAL 0.4MM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf