ITT Cannon, LLC KPSE06E14-15SX
KPSE06E14-15SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E14-15SX
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE06E14-15SX.pdf
Availability of KPSE06E14-15SX
QUANTITY
KPSE06E14-15SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E14-15SX
Internal Part NumberEIS-KPSE06E14-15SX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E14-15SX
Related LinksKPSE06E, KPSE06E14-15SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E14-15SX Details Description
Related parts for KPSE06E14-15SX
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 8A ITO220AC datasheet.pdf
RING NYLAKRMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf