ITT Cannon, LLC KPSE06E16-26SA71
KPSE06E16-26SA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E16-26SA71
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06E16-26SA71.pdf
Availability of KPSE06E16-26SA71
QUANTITY
KPSE06E16-26SA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E16-26SA71
Internal Part NumberEIS-KPSE06E16-26SA71
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E16-26SA71
Related LinksKPSE06E1, KPSE06E16-26SA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E16-26SA71 Details Description
Related parts for KPSE06E16-26SA71
TERM SOLDER PIN .125" .113"L datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC A/D 10-BIT 1-CH 73K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.101 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf