ITT Cannon, LLC KPSE06E16-26SA71
KPSE06E16-26SA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E16-26SA71
Brief Description
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06E16-26SA71.pdf
Availability of KPSE06E16-26SA71
QUANTITY
KPSE06E16-26SA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E16-26SA71
Internal Part NumberEIS-KPSE06E16-26SA71
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E16-26SA71
Related LinksKPSE06E1, KPSE06E16-26SA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E16-26SA71 Details Description
Related parts for KPSE06E16-26SA71
FILTER LINE 39MH 0.5A TYPE 400 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 8A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf