ITT Cannon, LLC KPSE06E16-26SWDN
KPSE06E16-26SWDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E16-26SWDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06E16-26SWDN.pdf
Availability of KPSE06E16-26SWDN
QUANTITY
KPSE06E16-26SWDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E16-26SWDN
Internal Part NumberEIS-KPSE06E16-26SWDN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E16-26SWDN
Related LinksKPSE06E1, KPSE06E16-26SWDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E16-26SWDN Details Description
Related parts for KPSE06E16-26SWDN
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLSH TQFP-64-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C R/A SHIELDED datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 450-470MHZ PE CONN datasheet.pdf
2.5MM MINI SPOX HSG-4P(NEW TYPE) datasheet.pdf
VARISTOR 22V 10A 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf