ITT Cannon, LLC KPSE06E18-11SDZF0
KPSE06E18-11SDZF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E18-11SDZF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 11POS
Datasheet Download
KPSE06E18-11SDZF0.pdf
Availability of KPSE06E18-11SDZF0
QUANTITY
KPSE06E18-11SDZF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E18-11SDZF0
Internal Part NumberEIS-KPSE06E18-11SDZF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E18-11SDZF0
Related LinksKPSE06E1, KPSE06E18-11SDZF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E18-11SDZF0 Details Description
Related parts for KPSE06E18-11SDZF0
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
IC CLK MULT FRACTIONAL N 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf