ITT Cannon, LLC KPSE06E18-32PY
KPSE06E18-32PY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E18-32PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE06E18-32PY.pdf
Availability of KPSE06E18-32PY
QUANTITY
KPSE06E18-32PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E18-32PY
Internal Part NumberEIS-KPSE06E18-32PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E18-32PY
Related LinksKPSE06E, KPSE06E18-32PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E18-32PY Details Description
Related parts for KPSE06E18-32PY
BRAID NO-CLEAN SILVER .025"X5' datasheet.pdf
ENDPLATE 5MM WM BEIGE ZPV 1.5 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12V 2.4KHZ PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TRIMMER 300 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
X4 SAS - 4X LNLNK JCKSCW CABLE datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf