ITT Cannon, LLC KPSE06E20-39P
KPSE06E20-39P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E20-39P
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
KPSE06E20-39P.pdf
Availability of KPSE06E20-39P
QUANTITY
KPSE06E20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E20-39P
Internal Part NumberEIS-KPSE06E20-39P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E20-39P
Related LinksKPSE06, KPSE06E20-39P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E20-39P Details Description
Related parts for KPSE06E20-39P
RES SMD 825K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 90POS BRD EDGE .100 AU datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf