ITT Cannon, LLC KPSE06E20-41PXDN
KPSE06E20-41PXDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06E20-41PXDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE06E20-41PXDN.pdf
Availability of KPSE06E20-41PXDN
QUANTITY
KPSE06E20-41PXDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06E20-41PXDN
Internal Part NumberEIS-KPSE06E20-41PXDN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06E20-41PXDN
Related LinksKPSE06E2, KPSE06E20-41PXDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06E20-41PXDN Details Description
Related parts for KPSE06E20-41PXDN
FERRITE CYLINDER 35 OHM GRAY datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
BLT 5.08/19/180LR SN BK datasheet.pdf
MICRO 37 M 36" YEL JACKP datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf