ITT Cannon, LLC KPSE06F10-6SF0A206
KPSE06F10-6SF0A206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F10-6SF0A206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 6POS SKT
Datasheet Download
KPSE06F10-6SF0A206.pdf
Availability of KPSE06F10-6SF0A206
QUANTITY
KPSE06F10-6SF0A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F10-6SF0A206
Internal Part NumberEIS-KPSE06F10-6SF0A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F10-6SF0A206
Related LinksKPSE06F10, KPSE06F10-6SF0A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F10-6SF0A206 Details Description
Related parts for KPSE06F10-6SF0A206
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MOUNT SKT datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC 32BIT SRL CMOS 64PQFP datasheet.pdf
PARTICULATE RESPIRATOR SML datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf