ITT Cannon, LLC KPSE06F14-19PWA71
KPSE06F14-19PWA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F14-19PWA71
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE PIN
Datasheet Download
KPSE06F14-19PWA71.pdf
Availability of KPSE06F14-19PWA71
QUANTITY
KPSE06F14-19PWA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F14-19PWA71
Internal Part NumberEIS-KPSE06F14-19PWA71
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F14-19PWA71
Related LinksKPSE06F1, KPSE06F14-19PWA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F14-19PWA71 Details Description
Related parts for KPSE06F14-19PWA71
DIODE ZENER 3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN SCKT HSNG 5POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
POT 1M OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 10MM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf
CBL GRP 3.0-4.0 MM CD M10X1.5 datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf