ITT Cannon, LLC KPSE06F20-41SYF0
KPSE06F20-41SYF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F20-41SYF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS
Datasheet Download
KPSE06F20-41SYF0.pdf
Availability of KPSE06F20-41SYF0
QUANTITY
KPSE06F20-41SYF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F20-41SYF0
Internal Part NumberEIS-KPSE06F20-41SYF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F20-41SYF0
Related LinksKPSE06F2, KPSE06F20-41SYF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F20-41SYF0 Details Description
Related parts for KPSE06F20-41SYF0
TRANS 2NPN 65V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
IC LINE RCVR TRIPLE ECL 16-CDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 22POS R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf