ITT Cannon, LLC KPSE06F22-55SY
KPSE06F22-55SY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F22-55SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06F22-55SY.pdf
Availability of KPSE06F22-55SY
QUANTITY
KPSE06F22-55SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F22-55SY
Internal Part NumberEIS-KPSE06F22-55SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F22-55SY
Related LinksKPSE06F, KPSE06F22-55SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F22-55SY Details Description
Related parts for KPSE06F22-55SY
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .050 210POS DR TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf