ITT Cannon, LLC KPSE06F24-61SYF0
KPSE06F24-61SYF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06F24-61SYF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS
Datasheet Download
KPSE06F24-61SYF0.pdf
Availability of KPSE06F24-61SYF0
QUANTITY
KPSE06F24-61SYF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06F24-61SYF0
Internal Part NumberEIS-KPSE06F24-61SYF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06F24-61SYF0
Related LinksKPSE06F2, KPSE06F24-61SYF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06F24-61SYF0 Details Description
Related parts for KPSE06F24-61SYF0
CONV DC/DC 10W SNGL 24V 3.3V PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3PICOSTAR datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf