ITT Cannon, LLC KPSE06J14-12SX
KPSE06J14-12SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06J14-12SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE06J14-12SX.pdf
Availability of KPSE06J14-12SX
QUANTITY
KPSE06J14-12SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06J14-12SX
Internal Part NumberEIS-KPSE06J14-12SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06J14-12SX
Related LinksKPSE06J, KPSE06J14-12SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06J14-12SX Details Description
Related parts for KPSE06J14-12SX
FIXED IND 390UH 160MA 11 OHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 48V datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 0.2A 2000V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED PSL0102 WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN DR MALE 12POS NAT datasheet.pdf