ITT Cannon, LLC KPSE06J18-32SX
KPSE06J18-32SX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE06J18-32SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE06J18-32SX.pdf
Availability of KPSE06J18-32SX
QUANTITY
KPSE06J18-32SX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE06J18-32SX
Internal Part NumberEIS-KPSE06J18-32SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Sealing Gland, Strain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE06J18-32SX
Related LinksKPSE06J, KPSE06J18-32SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE06J18-32SX Details Description
Related parts for KPSE06J18-32SX
POT JOYSTICK 100K OHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
LED RECT YELLOW PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf