ITT Cannon, LLC KPSE07A14-15PZ
KPSE07A14-15PZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07A14-15PZ
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KPSE07A14-15PZ.pdf
Availability of KPSE07A14-15PZ
QUANTITY
KPSE07A14-15PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07A14-15PZ
Internal Part NumberEIS-KPSE07A14-15PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07A14-15PZ
Related LinksKPSE07A, KPSE07A14-15PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07A14-15PZ Details Description
Related parts for KPSE07A14-15PZ
MOSFET N-CH 60V 3.1A SOT223 datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V JB 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf