ITT Cannon, LLC KPSE07E16-26SA206
KPSE07E16-26SA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07E16-26SA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE07E16-26SA206.pdf
Availability of KPSE07E16-26SA206
QUANTITY
KPSE07E16-26SA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07E16-26SA206
Internal Part NumberEIS-KPSE07E16-26SA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07E16-26SA206
Related LinksKPSE07E1, KPSE07E16-26SA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07E16-26SA206 Details Description
Related parts for KPSE07E16-26SA206
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 6DFN datasheet.pdf
ARRAY MALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
FILTER FEEDTHROUGH AC 10A Y2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/LATCH 7POS datasheet.pdf
FIXED IND 85NH 31A 0.55 MOHM SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.5A datasheet.pdf
THERMO COUPLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf