ITT Cannon, LLC KPSE07E16-26SF0
KPSE07E16-26SF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07E16-26SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 26POS
Datasheet Download
KPSE07E16-26SF0.pdf
Availability of KPSE07E16-26SF0
QUANTITY
KPSE07E16-26SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07E16-26SF0
Internal Part NumberEIS-KPSE07E16-26SF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07E16-26SF0
Related LinksKPSE07E, KPSE07E16-26SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07E16-26SF0 Details Description
Related parts for KPSE07E16-26SF0
IC TXRX RS232 5V LOW PWR 28SOIC datasheet.pdf
SOLDER LF SN96 21GAUGE .25LBS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO218AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Bottom Entry datasheet.pdf