ITT Cannon, LLC KPSE07E18-32PY
KPSE07E18-32PY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07E18-32PY
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
KPSE07E18-32PY.pdf
Availability of KPSE07E18-32PY
QUANTITY
KPSE07E18-32PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07E18-32PY
Internal Part NumberEIS-KPSE07E18-32PY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07E18-32PY
Related LinksKPSE07E, KPSE07E18-32PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07E18-32PY Details Description
Related parts for KPSE07E18-32PY
CONN CARDEDGE 62POS .125 X .250 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 4KV SL/GP SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 123MA 6.75 OHM datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
150UF 200V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf