ITT Cannon, LLC KPSE07E20-39PDX
KPSE07E20-39PDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07E20-39PDX
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KPSE07E20-39PDX.pdf
Availability of KPSE07E20-39PDX
QUANTITY
KPSE07E20-39PDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07E20-39PDX
Internal Part NumberEIS-KPSE07E20-39PDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07E20-39PDX
Related LinksKPSE07E, KPSE07E20-39PDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07E20-39PDX Details Description
Related parts for KPSE07E20-39PDX
RES 150 OHM 25W 5% TO220 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 8A TO-220AB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN 2.5MM RT ANGLE JACK PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 1.5KV RADIAL datasheet.pdf