ITT Cannon, LLC KPSE07F12-10SY
KPSE07F12-10SY picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07F12-10SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE07F12-10SY.pdf
Availability of KPSE07F12-10SY
QUANTITY
KPSE07F12-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07F12-10SY
Internal Part NumberEIS-KPSE07F12-10SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07F12-10SY
Related LinksKPSE07F, KPSE07F12-10SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07F12-10SY Details Description
Related parts for KPSE07F12-10SY
RES 2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 576 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK INV 10LLP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 425LM WHITE datasheet.pdf
SL 3.50/17/90G 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
1,5UF 25V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf