ITT Cannon, LLC KPSE07F14-5P
KPSE07F14-5P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07F14-5P
Brief Description
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
KPSE07F14-5P.pdf
Availability of KPSE07F14-5P
QUANTITY
KPSE07F14-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07F14-5P
Internal Part NumberEIS-KPSE07F14-5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07F14-5P
Related LinksKPSE07, KPSE07F14-5P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07F14-5P Details Description
Related parts for KPSE07F14-5P
FAN BLOWER CF 180X79MM 115VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 40POS .100 datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.5UF 10% 1.3KVDC RAD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD BLE112 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf