ITT Cannon, LLC KPSE07F20-16PF0
KPSE07F20-16PF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07F20-16PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 16POS
Datasheet Download
KPSE07F20-16PF0.pdf
Availability of KPSE07F20-16PF0
QUANTITY
KPSE07F20-16PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07F20-16PF0
Internal Part NumberEIS-KPSE07F20-16PF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07F20-16PF0
Related LinksKPSE07F, KPSE07F20-16PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07F20-16PF0 Details Description
Related parts for KPSE07F20-16PF0
COUNTER LCD 6 CHAR 5V PANEL MT datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 30V SOD-323 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SGL 40MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
VARISTOR 216V 8KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WIRE MANAGER 79X6X5" BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 200MA 1.2 OHM datasheet.pdf