ITT Cannon, LLC KPSE07P14-19P
KPSE07P14-19P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE07P14-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
KPSE07P14-19P.pdf
Availability of KPSE07P14-19P
QUANTITY
KPSE07P14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE07P14-19P
Internal Part NumberEIS-KPSE07P14-19P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE07P14-19P
Related LinksKPSE07, KPSE07P14-19P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE07P14-19P Details Description
Related parts for KPSE07P14-19P
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 10-24 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 76VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf