ITT Cannon, LLC KPSE08A14-15PA71
KPSE08A14-15PA71 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08A14-15PA71
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE RA PIN
Datasheet Download
KPSE08A14-15PA71.pdf
Availability of KPSE08A14-15PA71
QUANTITY
KPSE08A14-15PA71 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08A14-15PA71
Internal Part NumberEIS-KPSE08A14-15PA71
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08A14-15PA71
Related LinksKPSE08A1, KPSE08A14-15PA71 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08A14-15PA71 Details Description
Related parts for KPSE08A14-15PA71
TRANS NPN 160V 3A E-LINE datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 7.62MM 2POS OR datasheet.pdf
FIXED IND 70UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CABLE CAT6E 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf