ITT Cannon, LLC KPSE08A16-26P
KPSE08A16-26P picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08A16-26P
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE RA PIN
Datasheet Download
KPSE08A16-26P.pdf
Availability of KPSE08A16-26P
QUANTITY
KPSE08A16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08A16-26P
Internal Part NumberEIS-KPSE08A16-26P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08A16-26P
Related LinksKPSE08, KPSE08A16-26P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08A16-26P Details Description
Related parts for KPSE08A16-26P
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
60803B123 SPRING COVER datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf