ITT Cannon, LLC KPSE08E16-26S
KPSE08E16-26S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E16-26S
Brief Description
CONN PLUG 26POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE08E16-26S.pdf
Availability of KPSE08E16-26S
QUANTITY
KPSE08E16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E16-26S
Internal Part NumberEIS-KPSE08E16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E16-26S
Related LinksKPSE08, KPSE08E16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E16-26S Details Description
Related parts for KPSE08E16-26S
IC DETECT/REG 400MA 2.7V SOT23-5 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
POWER INLET SNAP-IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf