ITT Cannon, LLC KPSE08E20-41PYF0
KPSE08E20-41PYF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E20-41PYF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN
Datasheet Download
KPSE08E20-41PYF0.pdf
Availability of KPSE08E20-41PYF0
QUANTITY
KPSE08E20-41PYF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E20-41PYF0
Internal Part NumberEIS-KPSE08E20-41PYF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E20-41PYF0
Related LinksKPSE08E2, KPSE08E20-41PYF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E20-41PYF0 Details Description
Related parts for KPSE08E20-41PYF0
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 600VAC 400VDC datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 44POS datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.22A 90 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf