ITT Cannon, LLC KPSE08E22-21PW
KPSE08E22-21PW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E22-21PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
KPSE 21C 21#16 PIN PLUG
Datasheet Download
KPSE08E22-21PW.pdf
Availability of KPSE08E22-21PW
QUANTITY
KPSE08E22-21PW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E22-21PW
Internal Part NumberEIS-KPSE08E22-21PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E22-21PW
Related LinksKPSE08E, KPSE08E22-21PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E22-21PW Details Description
Related parts for KPSE08E22-21PW
SWITCH DETECTOR 5MM SNAP IN 5V datasheet.pdf
VARISTOR 324V 250A 2-SMD datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 850VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL M23 PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIA 6.5MM 4MM PW PNP NC datasheet.pdf