ITT Cannon, LLC KPSE08E22-55PF0
KPSE08E22-55PF0 picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E22-55PF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG R/A INLINE PLUG 55POS
Datasheet Download
KPSE08E22-55PF0.pdf
Availability of KPSE08E22-55PF0
QUANTITY
KPSE08E22-55PF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E22-55PF0
Internal Part NumberEIS-KPSE08E22-55PF0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E22-55PF0
Related LinksKPSE08E, KPSE08E22-55PF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E22-55PF0 Details Description
Related parts for KPSE08E22-55PF0
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 1.20 OHM 25C datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf