ITT Cannon, LLC KPSE08E24-61SW
KPSE08E24-61SW picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08E24-61SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE RA SKT
Datasheet Download
KPSE08E24-61SW.pdf
Availability of KPSE08E24-61SW
QUANTITY
KPSE08E24-61SW Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08E24-61SW
Internal Part NumberEIS-KPSE08E24-61SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08E24-61SW
Related LinksKPSE08E, KPSE08E24-61SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08E24-61SW Details Description
Related parts for KPSE08E24-61SW
RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY/CLR 3.17"L X 3.37"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf