ITT Cannon, LLC KPSE08F18-11S
KPSE08F18-11S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08F18-11S
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
KPSE08F18-11S.pdf
Availability of KPSE08F18-11S
QUANTITY
KPSE08F18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08F18-11S
Internal Part NumberEIS-KPSE08F18-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08F18-11S
Related LinksKPSE08, KPSE08F18-11S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08F18-11S Details Description
Related parts for KPSE08F18-11S
CONN RECPT 11POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
SIDACTOR BI 170V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC MULTIMON 3.3/2.5V WDOG 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS PCB TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.24 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 400V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf