ITT Cannon, LLC KPSE08P16-26S
KPSE08P16-26S picture photo
Mfg. Part Number
KPSE08P16-26S
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
KPSE08P16-26S.pdf
Availability of KPSE08P16-26S
QUANTITY
KPSE08P16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE08P16-26S
Internal Part NumberEIS-KPSE08P16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE08P16-26S
Related LinksKPSE08, KPSE08P16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE08P16-26S Details Description
Related parts for KPSE08P16-26S
GUIDE PC BOARD NYLON 6.5" LONG datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 34POS datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 3A SOT-23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf