ITT Cannon, LLC KPSE0E20-16SDX
KPSE0E20-16SDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE0E20-16SDX
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE0E20-16SDX.pdf
Availability of KPSE0E20-16SDX
QUANTITY
KPSE0E20-16SDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE0E20-16SDX
Internal Part NumberEIS-KPSE0E20-16SDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE0E20-16SDX
Related LinksKPSE0E2, KPSE0E20-16SDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE0E20-16SDX Details Description
Related parts for KPSE0E20-16SDX
CONV DC/DC 1.3W SNG 48V 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DL STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3G3_X OUTPUT AC REACTOR datasheet.pdf
TERMINAL TEST ADAPTER datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf