ITT Cannon, LLC KPSE1E20-41SDZ
KPSE1E20-41SDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE1E20-41SDZ
Brief Description
CONN RCPT 41POS CBL MNT SKT
Datasheet Download
KPSE1E20-41SDZ.pdf
Availability of KPSE1E20-41SDZ
QUANTITY
KPSE1E20-41SDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE1E20-41SDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE1E20-41SDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE1E20-41SDZ
Related LinksKPSE1E2, KPSE1E20-41SDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE1E20-41SDZ Details Description
Related parts for KPSE1E20-41SDZ
IC SENSOR IMAGE VGA COLOR 48-LCC NEW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 30POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 200MA 4 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf