ITT Cannon, LLC KPSE6E12-10SXDZ
KPSE6E12-10SXDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E12-10SXDZ
Brief Description
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE6E12-10SXDZ.pdf
Availability of KPSE6E12-10SXDZ
QUANTITY
KPSE6E12-10SXDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E12-10SXDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E12-10SXDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E12-10SXDZ
Related LinksKPSE6E1, KPSE6E12-10SXDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E12-10SXDZ Details Description
Related parts for KPSE6E12-10SXDZ
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 51A 0.48 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 4.5A 8DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf