ITT Cannon, LLC KPSE6E18-11SWDZ
KPSE6E18-11SWDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E18-11SWDZ
Brief Description
CONN PLUG 11POS CBL MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSE6E18-11SWDZ.pdf
Availability of KPSE6E18-11SWDZ
QUANTITY
KPSE6E18-11SWDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E18-11SWDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E18-11SWDZ
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E18-11SWDZ
Related LinksKPSE6E1, KPSE6E18-11SWDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E18-11SWDZ Details Description
Related parts for KPSE6E18-11SWDZ
IC VREF SHUNT 1.235V 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.07A TO-92NL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 300MA 1.27 OHM datasheet.pdf
THYRISTOR 250A POWERSO-10 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 360MA 500 MOHM datasheet.pdf
10UF 350V 11X38 85C AXI datasheet.pdf