ITT Cannon, LLC KPSE6E20-41PDN
KPSE6E20-41PDN picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E20-41PDN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE6E20-41PDN.pdf
Availability of KPSE6E20-41PDN
QUANTITY
KPSE6E20-41PDN Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E20-41PDN
Internal Part NumberEIS-KPSE6E20-41PDN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E20-41PDN
Related LinksKPSE6E2, KPSE6E20-41PDN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E20-41PDN Details Description
Related parts for KPSE6E20-41PDN
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CHAN 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
INTELLIGENT DISP 4 CHAR 5X7 GRN datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CMC HEADER 48POS R/A BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf