ITT Cannon, LLC KPSE6E20-41SWDZ
KPSE6E20-41SWDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E20-41SWDZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE6E20-41SWDZ.pdf
Availability of KPSE6E20-41SWDZ
QUANTITY
KPSE6E20-41SWDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E20-41SWDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E20-41SWDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Shrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E20-41SWDZ
Related LinksKPSE6E2, KPSE6E20-41SWDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E20-41SWDZ Details Description
Related parts for KPSE6E20-41SWDZ
VARISTOR 387V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 670MA 180 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 350MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS .100 26-30 TIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4.34A 21 MOHM TH datasheet.pdf