ITT Cannon, LLC KPSE6E20-41SWDZ
KPSE6E20-41SWDZ picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E20-41SWDZ
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
KPSE6E20-41SWDZ.pdf
Availability of KPSE6E20-41SWDZ
QUANTITY
KPSE6E20-41SWDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E20-41SWDZ
Internal Part NumberEIS-KPSE6E20-41SWDZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E20-41SWDZ
Related LinksKPSE6E2, KPSE6E20-41SWDZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E20-41SWDZ Details Description
Related parts for KPSE6E20-41SWDZ
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 24AWG VIOLET datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 24"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf