ITT Cannon, LLC KPSE6E22-55PDX
KPSE6E22-55PDX picture photo
Mfg. Part Number
KPSE6E22-55PDX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS
Datasheet Download
KPSE6E22-55PDX.pdf
Availability of KPSE6E22-55PDX
QUANTITY
KPSE6E22-55PDX Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSE6E22-55PDX
Internal Part NumberEIS-KPSE6E22-55PDX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSE6E22-55PDX
Related LinksKPSE6E2, KPSE6E22-55PDX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSE6E22-55PDX Details Description
Related parts for KPSE6E22-55PDX
SIDAC HI SURGE 58V 1000A DO214 datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 88A TO-268 datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER FORWARD 128UH SMD datasheet.pdf
IC HIGH SIDE SWITCH 1CH 8-TSSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf