ITT Cannon, LLC KPSR6F14-12S
KPSR6F14-12S picture photo
Mfg. Part Number
KPSR6F14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS CABLE MNT W/SKTS
Datasheet Download
KPSR6F14-12S.pdf
Availability of KPSR6F14-12S
QUANTITY
KPSR6F14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPSR6F14-12S
Internal Part NumberEIS-KPSR6F14-12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPSE
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPSR6F14-12S
Related LinksKPSR6F, KPSR6F14-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPSR6F14-12S Details Description
Related parts for KPSR6F14-12S
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SOD128 datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 14DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
IC LED DRIVER 10WDFN datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf