ITT Cannon, LLC KPT00A20-16S
KPT00A20-16S picture photo
Mfg. Part Number
KPT00A20-16S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL W/SKT
Datasheet Download
KPT00A20-16S.pdf
Availability of KPT00A20-16S
QUANTITY
KPT00A20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00A20-16S
Internal Part NumberEIS-KPT00A20-16S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00A20-16S
Related LinksKPT00A, KPT00A20-16S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00A20-16S Details Description
Related parts for KPT00A20-16S
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 100K 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT BOX datasheet.pdf
IC DRIVER LOW SIDE SOT-223-4 datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/O CAP datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf