ITT Cannon, LLC KPT00B22-55PZ
KPT00B22-55PZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT00B22-55PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS W/PIN WALL
Datasheet Download
KPT00B22-55PZ.pdf
Availability of KPT00B22-55PZ
QUANTITY
KPT00B22-55PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00B22-55PZ
Internal Part NumberEIS-KPT00B22-55PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00B22-55PZ
Related LinksKPT00B, KPT00B22-55PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00B22-55PZ Details Description
Related parts for KPT00B22-55PZ
CONN HEADER 7POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
HANDLE T-HANDLE 1/4" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO220 datasheet.pdf
IC RECLOCKER SDI 32QFN datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf