ITT Cannon, LLC KPT00B22-55PZ
KPT00B22-55PZ picture photo
Mfg. Part Number
KPT00B22-55PZ
Brief Description
CONN RCPT 55POS W/PIN WALL
Datasheet Download
KPT00B22-55PZ.pdf
Availability of KPT00B22-55PZ
QUANTITY
KPT00B22-55PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT00B22-55PZ
Internal Part NumberEIS-KPT00B22-55PZ
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT00B22-55PZ
Related LinksKPT00B, KPT00B22-55PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT00B22-55PZ Details Description
Related parts for KPT00B22-55PZ
RELAY REED RF SPST-NO 1A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 380MA 2.73 OHM datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS75525 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
POWER STRP 10.5"15A 10OUT 15'CRD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
TOOL REMOVAL TIP M81969/30B-32 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
2MM HM TYPE B PIN ASSEMBLY datasheet.pdf